مراغه دومین شهر بزرگ استان آذربایجان شرقی و بزرگترین و پرجاذبه ترین و تاریخی ترین باغ شهر جنوب استان آذربایجانشرقی است  که در کنار رودخانه صوفی‌چای و در ۱۴۰ کیلومتری جنوب مرکز استان (تبریز) قرار دارد. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیتی بالغ بر ۱۷۵٬۲۵۵ نفر در این شهر ساکن هستند که به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند و اکثر آن‌ها مسلمانان شیعه هستند. ضمن اینکه زبان ارمنی در بین ارامنه این شهر قبل ها رواج داشته است.

مراغه در جنوب غربی استان آذربایجان شرقی، در شرق دریاچه ارومیه و دامنه جنوبی کوه سهند قرار گرفته و از شمال به شهرستان تبریز، از شرق به شهرستان هشترود، از جنوب به شهرستان میاندوآب و از غرب به شهرستان بناب محدود می‌شود. اگر دور کوه سهند یک دایره بکشید، ضلع شمالی‌اش تبریز قرار می‌گیرد و درست در نقطه مقابلش در جنوب و در امتداد قطر دایره به شهر مراغه می‌رسید که از نظر زمانی حدود دو ساعت با هم فاصله دارند


 

اطلاعات ضروری مراغه

کد مراغه: ۰۴۱

فاصله از تهران: ۵۹۰ کیلومتر

مدت سفر زمینی: ۶ ساعت و ۴۰ دقیقه

مدت سفر هوایی تا تبریز: یک ساعت و ۱۰ دقیقه

مدت سفر با قطار: بیشتر از ۱۰ ساعت


سفر هوایی به مراغه

فرودگاه سهند از فرودگاه‌های اقماری اداره کل فرودگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی و تنها فرودگاه موجود در جنوب این استان است و از آنجا که فقط در مسیر تهران-مراغه، پرواز انجام می‌شود، می‌توانید با تهیه‌ی بلیط از مبدا تهران، به‌راحتی سفر هوایی به مراغه داشته باشید. برای سفر هوایی به مراغه از سایر شهرها می‌توانید به تبریز پرواز کنید و از آنجا به‌صورت زمینی راهی مراغه شوید. فاصله تبریز تا مراغه، ۱۴۰ کیلومتر است و پیمودن این مسیر حدود دو ساعت طول می‌کشد

خرید آنلاین بلیط هواپیما از مراغه به تهران


سفر زمینی به مراغه

اگر در تهران زندگی می‌کنید و اهل سفر با اتوبوس هستید، می‌توانید با تهیه‌ی بلیط از پایانه غرب (آزادی)، مسافت ۵۸۰ کیلومتری تهران تا مراغه را در حدود هفت ساعت طی کنید. اگر ساکن دیگر شهرهای ایران هستید، ضمن تماس با پایانه‌ی مسافربری شهر محل سکونت خود می‌توانید از وجود اتوبوس به مراغه مطلع شوید. در هر صورت با توجه به اینکه ترمینال مرکزی تبریز، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پایانه مسافربری در تبریز و غرب ایران است، امکان سفر اتوبوی به تبریز به‌راحتی میسر خواهد بود و از تبریز می‌توانید با اتوبوس یا سواری خود را به مراغه برسانید.

در ۱۴ مهر ماه سال ۱۳۳۵ با ورود اولین قطار به مراغه، ایستگاه راه‌آهن این شهر افتتاح شد و از همین رو علاقه‌مندان در صورتی که اهل تهران باشند می‌توانند برای سفر با قطار به مراغه، به راه‌آهن مراجعه و بلیط خریداری کنند. اگر هم در سایر شهرهای ایران زندگی می‌کنید، در صورت نبود قطار مستقیم به مراغه می‌توانید به تبریز زیبا بروید و باقی مسیر را با قطار یا خودرو طی کنید.

اگر از آن دسته از مسافرانی هستید که سفر با خودروی شخصی را به هر روش دیگری ترجیح می‌دهید و ساکن تهران هستید، برای مسیر سفر زمینی به مراغه باید وارد اتوبان تهران-کرج شوید و با پشت سر گذاشتن قزوین و زنجان، به‌سمت مراغه حرکت کنید. فاصله تهران تا مراغه حدود ۵۹۰ کیلومتر است و حدود ۶ ساعت و ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

اگر غربی کشور  و شهری مانند سنندج قصد سفر به مراغه را دارید، باید با عبور از دیواندره، سقز، بوکان، میاندوآب، ملکان و بناب، راهی مراغه شوید. این مسیر حدودا ۳۵۰ کیلومتری را می‌توانید در عرض پنج و نیم تا ۶ ساعت طی کنید. در صورتی هم که تصمیم دارید، از جنوب کشور و شهری مثل بندرعباس، سری به شمال شرق کشور بزنید، می‌توانید با طی مسافت ۱۷۷۰ کیلومتری از مسیر سیرجان-بندرعباس، شهر بابک، یزد، نایین، کاشان، قم و زنجان، خود را به مراغه برسانید. حداقل مدت زمان لازم برای پیمودن این مسیر، بدون احتساب توقف، ۲۰ ساعت است.

اگر هم از شرق کشور و شهری مثل بیرجند، مایل به سفر به مراغه‌ی تاریخی هستید، می‌توانید مسیر بیرجند، کاشمر، سبزوار، شاهرود، تهران و زنجان را در پیش بگیرید تا پس از حداقل ۱۹ ساعت رانندگی و طی مسیر ۱۷۱۰ کیلومتری، به مراغه برسید.

 


ایستگاه راه آهن مراغه

در 14 مهر ماه سال 1335 با ورود اولین قطار به مراغه، ایستگاه راه‌آهن این شهر افتتاح و موجبات شكوفائی منطقه را از لحاظ ترانزیتی و حمل و نقل فراهم ساخت.

هم اكنون راه‌آهن مراغه ـ ارومیه بطول 180 كیلومتر در دست اجراء می‌باشد كه بدینوسیله علاوه بر وصل آذربایجان غربی به حمل و نقل ریلی امكان اتصال مراغه به اروپا نیز میسر می‌گردد.

علاوه برقطارهای حمل بار وسوخت روزانه بیش از پنج قطار مسافربری از این ایستگاه شهرهای تهران ومشهد حرکت می کند.

خرید آنلاین بلیط قطار از مراغه به تهران

 ترمینال مراغه در زمینی به مساحت 3100 متر مربع با زیر بنای 5  هکتار احداث شد

از جمله امکانات ترمینال مراغه میتوان به :( رستوران - غذا خوری - تاکسی ویژه ترمینال - غرفه های فروش مواد غذایی - تلفن همگانی - نمازخانه - خوابگاه برای استراحت رانندگان - اینترنت بی سیم - فضای سبز) اشاره کرد.

آدرس ترمینال مراغه: میدان بسیج - پایانه بزرگ مسافربری باغ شهر مراغه

خرید آنلاین بلیط اتوبوس از مراغه به تهران